top of page

ISO Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Güncelleme tarihi: 22 May 2022


ISO 9001 belgesi almak için ilk yapılması gereken" öncelikle bir danışman firma bulmaktır. Bunun için ISO danışmanlık ve eğitim hizmeti vermekte olan birkaç firma tespit edilerek görüşme yapılır.


Neden "belgelendirme kuruluşları" değil de danışmanlık firmaları ile görüşüyoruz?


"Danışmanlık firmaları firmanızda eksik olabilecek ve denetimde sıkıntıya neden olabilecek aksaklıkları gidermeniz konusunda size yardımcı olacak böylece ISO 9001 belgenizi daha uygun fiyatlar ile alabilmeniz mümkün olacaktır."


ISO 9001 BELGESİ ALMAK PAHALI MIDIR?


"ISO 9001 belgesi almak fiyat olarak" pahalı değildir. Bugün küçük işletmeler "Turkak Akreditasyonlu ISO 9001 belgesi" alabilmek için ortalama 3.500 ile 25.000 TRY gibi ortalama belge fiyatlarıyla ISO 9001 alabilirler. Tabi yıllık ara denetim rakamları da görüşülüp sözleşme ve başvuru formuna eklenmelidir.


YILLIK ARA DENETİM NEDİR?


"Tüm ISO kalite belgeleri" 3 yıllık sürelerle verilmektedir. Ancak her yıl ara tetkikler yapılarak yenilenmesi gerekir. Kalite belgelerinin verilip daha sonra firmanın hiçbir denetime tabi olmadan 3 yıl belgelerini kullanması mantıklı olmazdı. Dolayısı ile eski dönemde yılda 2 kez yapılan ara denetimler yılda 1 kez yapılarak devam etmektedir.


ISO 9001 BELGESİ ALAN FİRMALAR HER YIL ARA DENETİM ÜCRETİ ÖDER Mİ?


Evet. Ancak ödemezse yasal bir sorun olmayacaktır. Fakat almış olduğunuz "ISO 9001 belgesinin ara ödemesi" ve "ISO 9001 denetimleri" yapılmaz ise hem belgeleriniz iptal edilir hem de mevcut "ISO 9001 belgelerinizi iade" etmeniz gerekir.


3 YIL SONUNDA BELGE YENİLENİYOR MU? SIFIRDAN BELGE ALIYORMUŞUZ GİBİ Mİ FİYATLANIYOR?


Hayır, eğer 3 yıl boyunca düzenli ve sorunsuz olarak ara denetim tutarlarını ödemişseniz ve ara denetimlerde problem olabilecek büyük sıkıntılar (sizden kaynaklı) olmamışsa 3 yıl sona erdiğinde ara denetim tutarına yakın bir bedelle belgenizi yeniden alabilirsiniz.


ISO 9001 BELGESİ ALMAK İÇİN DANIŞMANLIK FİRMASI BULDUK SONRASINDA NE YAPILMASI GEREKİYOR, SONRAKİ ADIMLAR NELERDİR?


Danışmanlık firmalarıyla görüşüp şartları size uygun bir firma ile anlaştığınızda danışmanlık sözleşmesi karşılıklı olarak imzalanarak "ISO 9001 belgesi alım sürecine" girilmiş olur. Burada hemen belirtmek gerekir ki danışmanlık firmaları ile çalışarak "ISO 9001 belgesi almanız" şart değildir. Siz kendiniz de eğer biliyorsanız yönetim sistemini kendiniz kurabilir ve denetime girerek belgenizi alabilirsiniz. Ya da eğer firmanızda kalite yönetim sistemi kurmayı bilen bir kalite yönetim sorumlunuz mevcut ise aynı şekilde kendiniz sisteminizi kurabilirsiniz. Böylece toplam maliyetlerinizden yaklaşık %10-20 arasında danışmanlık ve eğitim gideri düşülmüş olur.


DOĞRUDAN ISO 9001 BELGESİ VEREN FİRMALARA BAŞVURUDA BULUNURSAK ISO 9001 BELGESİ ALAMAZ MIYIZ?


Bu şekilde "ISO 9001 belgesi almak" mümkündür. Fakat hiç sisteminiz yoksa zaten belgelendirme kuruluşu denetim yapamayacaktır. Belgelendirme kuruluşunun denetim yapabilmesi için olması gereken iki klasör vardır. Bunlardan ilki "ISO 9001 dokümantasyon" klasörüdür. İkincisi ise uygulama klasörüdür. Belgelendirme firmaları bu dosyalar üzerinden denetim yaparak sizi tetkik edebilirken eğer dosyalarınız yok ise doğal olarak sizi denetlemeleri mümkün olamayacaktır.


ISO 9001 BELGESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?


ISO 9001 belgesi alabilmeniz için gerekli olan evraklar az evvel yukarıda ki soruda bahsettiğimiz iki adet ISO 9001 klasörü, bunun dışında mevcut şirket evraklarınızdır.


TÜRKAKLI ISO 9001 BELGESİ NASIL ALINIR?


"Türkak onaylı ISO 9001 belgesi" almanın diğer belgeleri almaktan farkı bulunmamaktadır. Elbette "Türkak Akreditasyonlu Belgeler" prestij açısından farklı avantajlar sunabilmektedir. Çünkü TÜRKAK kamu kuruluşudur ve bu durum özellikle duruma ve bulunduğunuz sektöre göre daha fazla avantaj sağlayabilmektedir.


ISO 9001 BELGESİ ALMAK İÇİN BAŞVURDUĞUMUZDA EN ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU NEDİR?


ISO 9001 belgesi almak için başvurduğumuzda en çok dikkat edilmesi gereken konu; yapmış olduğunuz sözleşmede bulunan "belgelendirme ve yıllık ara denetim fiyatlarına" bakılmasıdır. Çok sayıda problem, ilerleyen senelerde özellikle "ara denetim fiyatlarında" anlaşmazlık nedeniyle çıkabilmektedir. Ayrıca "yıllık ara denetim bedelleri" 1 ay evvel ödenerek denetim tarihi belirlenir. Bu 1 ay içerisinde ödeme yapılmaz ise (firma yıllık ara denetim tarihinizden 1 ay önce size haber verecektir) belgeniz iptal edilmektedir.


ISO 9001 BELGESİ DANIŞMANLIK FİRMALARI TARAFINDAN VERİLEBİLİR Mİ?


Kesinlikle danışmanlık firmaları belge veremezler. Danışmanlık firmalarının tek verebilecekleri eğitim katılım sertifikalarıdır. Bunun dışında sadece "ISO 9001 danışmanlık" ve "ISO 9001 eğitimi" verebilirler. Ancak "belgelendirme firmaları" ile anlaşarak eğitim ve sistem kurulumu yapılan firmaların denetimleri ve belgelendirilmeleri için yönlendirme yapabilirler. Doğal olarak "ISO 9001 danışmanlık ve eğitim firmaları" her ay çok sayıda yönlendirme yaptıklarından sizin adınıza çok daha uygun fiyatlar ile denetim ve "belgelendirme fiyatları" sunabilirler.


ISO 9001 BELGEMİZİ ALIRKEN FİRMADA FİZİKSEL YA DA YAPISAL DEĞİŞİMLER İSTENİR Mİ?


"ISO 9001 belgesi kalite yönetim sistemi belgesidir" bununla birlikte, daha fazla sizin yönetimsel bakış açınız ile ilgilenmekte ve müşteri hedefli kurumsal yapı oluşturmak üzere kurulumu hedeflenmektedir. Gerçekten güvenlik, üretim kalitesini fazlasıyla etkileyen durumlar gibi anormal durumlar ve maliyetinizi yükselten kalitenizi düşüren problemler olmadıkça ve yasal şartları karşıladığınız sürece "ISO 9001 belgesi alma aşamalarında" her hangi bir maliyet artışı yaşamazsınız.


ISO 9001 BELGESİ ALABİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ ÇALIŞANIMIZ OLMASI GEREKİR?


ISO 9001 belgesi almak için alt çalışan sınırı bulunmamaktır. İster 1 isterse 100.000 çalışanınız olsun ISO 9001 belgesi sahibi olabilirsiniz. Vergi levhası bulunan her firma sertifika alabilmektedir. Önemli olan kalite yönetim standardı için gereken şartları yerine getirmektir.


ISO 9001 BELGESİ ALMAK İSTEYEN FİRMALARA NELER ÖNERİRSİNİZ?


"ISO 9001 belgesi almayı düşünen firmaların" öncelikle bu sertifikayı neden almak istediklerini iyi kavramaları gerekmektedir. Kısa vadede büyük beklentiler içinde olmak hiçbir fayda görülmemesi anlamına gelecektir. "ISO 9001 kalite yönetim sisteminin maksimum faydası" uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Kısa vadede "ISO 9001 belgesi almakla" bir anda kurumsal ya da kaliteli bir yönetim hemen oluşmayacaktır. Bu süreç sabır gerektiren, iyi planlama yapmayı gerektiren ve sonuçları hızlı alınamayacak bir sistemdir. Bu sistemin komplike yapısının ancak süreçler uygulandıkça ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.“ISO işletmenizin rekabet gücünüzü artırarak pazar avantajı sağlar.”

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

CE İşareti

CE İşareti malların serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği'nin, 1985 yılında oluşturduğu "Yeni Yaklaşım" çerçevesinde uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir. AB genelinde kulla

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Çoğu zaman KYS olarak anılan Kalite Yönetim Sistemi, politikaların, süreçlerin, belgelendirilmiş prosedürlerin ve kayıtların bir toplamıdır. Bu dokümantasyon koleksiyonu, şirketinizin ürününüzü veya h

ISO 9001 Uygulamasının Altı Temel Faydası

Üst yönetimden birisini iyi bir fikrin uygulanmasının maliyeti olduğunu ikna etmeye çalıştınız mı? 100 TL harcamanın 1000 TL tasarruf sağlayacağını gösterebilirseniz, satmanız kolay olacaktır. ISO 90

Comentários


bottom of page