top of page

Diğer Yaygın Kalite Yönetim Sistemi Standartları

Güncelleme tarihi: 22 May 2022

Aşağıda, bazı endüstriler için uzmanlaşmış daha yaygın kalite yönetimi standartları bulunmaktadır. ISO 9001 gibi bu sistemler, bir şirket için bir kalite yönetim sistemi tasarlamak ve oluşturmak için kullanılabilecek gereksinimleri sağlar.


AS9100: Bu, ISO 9001'e dayanan ve Havacılık ve Uzay Sektöründe kullanım için belirlenmiş eklemeler içeren bir standarttır. Eklemeler, Risk Yönetimi ve Konfigürasyon Yönetimi gibi ana konuları içermektedir. Bir KYS, bu standarda uyması için üçüncü bir tarafça sertifikalandırılabilir.


ISO 13485: Bu, ISO kuruluşu tarafından tıbbi cihazlar için bir KYS tasarlamak isteyen şirketler ve onları çevreleyen düzenleyici gereklilikler için kullanılmak üzere yayınlanan bir standarttır. Üçüncü bir taraf, bir şirketin KYS'sini bu standartta belgeleyebilir.


ISO / TS 16949: Bu belge, otomotiv üretimi ve servis bölümü organizasyonları için ISO 9001'in uygulanması için gereklilikleri içermektedir. Gereksinimler, ana otomotiv üreticileri tarafından ISO 9001'e eşlik edilmesi için kabul edilen ek KKÇ gereksinimlerini de içermektedir. Bununla birlikte, bir şirketin birlikte çalıştığı her ana otomotiv müşterisinin, TS 16949 gereksinimlerine, o müşteriye özgü bir zeyilnamesi vardır. Bu gereksinimleri kullanarak tasarlanan bir KYS, onlara karşı da onaylanabilir.


MBNQA: Malcolm Baldridge Ulusal Kalite Ödülü, ABD kuruluşlarını performans üstünlüğü açısından tanır. Ödül, bir firmanın, iş mükemmelliklerini geliştirme kriterleri etrafında inşa edilmiş bir KYS tasarlayıp değerlendirebileceği bir dizi koşulu vardır. Ödüle ulaşmak için harici değerlendirmelerin yanı sıra, bu gerekliliklere karşı devam etmekte olan bir sertifika da bulunmamaktadır.“ Kalite müşterinin ürünü alması için en büyük sebeplerden birisidir.”


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

CE İşareti

CE İşareti malların serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği'nin, 1985 yılında oluşturduğu "Yeni Yaklaşım" çerçevesinde uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir. AB genelinde kulla

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Çoğu zaman KYS olarak anılan Kalite Yönetim Sistemi, politikaların, süreçlerin, belgelendirilmiş prosedürlerin ve kayıtların bir toplamıdır. Bu dokümantasyon koleksiyonu, şirketinizin ürününüzü veya h

ISO 9001 Uygulamasının Altı Temel Faydası

Üst yönetimden birisini iyi bir fikrin uygulanmasının maliyeti olduğunu ikna etmeye çalıştınız mı? 100 TL harcamanın 1000 TL tasarruf sağlayacağını gösterebilirseniz, satmanız kolay olacaktır. ISO 90

Comments


bottom of page